Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır? - Enakliye
 Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Baharın gelmesi ve iklimlerin ısınmasıyla birlikte bahçe dekorasyonu nasıl yapılır sorusu daha da önemli hale geldi. Bahçe dekorasyonu özenle tamamlandığında terk edilemeyecek bir alan tasarlamış olacaksınız. Bugünkü yazımızda detaylı bir bahçe dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz. Etkili bir bahçe dekorasyonu nasıl yapılır? 

Bahçe tasarımı için çeşitli malzemeler kullanabilir. Küçük, büyük, sade, simetrik veya asimetrik bir bahçe, uygun dekoratif unsurlar olduğu sürece insanlara farklı bir izlenim verebilir. Bahçeniz için tasarıma başlamadan önce dekorasyon ve çevre düzenlemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken ana noktaları anlamak gerekir. Sizlerle paylaştığımız bilgiler ile profesyonel bahçecilik yapmadan kendiniz yapabilirsiniz. 

Bahçe Dekorasyonu
Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe dekorasyonu yapılırken sadece bahçenin güzelliği düşünmemeli. Bir bahçe düzenlerken, bahçeyi kullanırken elde edilen verim de göz önünde bulundurulmalıdır. Geniş bir bahçeniz varsa, kendi meyve ve sebzelerinizi en doğal haliyle temin etmek için bir köşe ayırarak organik meyve ve sebze yetiştirebilirsiniz. Ve bahçede geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli hale getirmek için bahçe konforonuzu sağlayacak şartları en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerekir.

Kullanılacak malzemeleri ve yerleri belirlemeli ve buna göre alışveriş yapmalısınız. En önemli detaylar oturma alanı, kamelyanın yerleştirildiği alan, filizlendiği alan, sebze veya meyvelerin yetiştirildiği alan, çiçekli veya çiçeksiz bitkilerin dikildiği alan, kısacası bahçe dekorasyonu yapılacak alanlar buralardır. 

Bahçe manzarası en küçük ayrıntısına kadar hesaplanmalıdır. Belli bir düzende dekore edilmeyen bir bahçe yeterince görsel efekt sunmayacak ve kafa karışıklığına neden olacaktır. Ödediğiniz bedel ve emekten bahsetmiyorum bile. Bahçesine ağaç dikmek isteyenler en iyi bahçe dekorasyonunun ağaç gölgeli bir bahçe olduğunu düşünenler oldukça fazla sayıdalar. Ağaç bahçesinin en iyi dekorasyonlardan biri olduğunu söyleyemeyiz çünkü ağaç, kişiden kişiye değişen bir tercih meselesidir. Ancak bahçeye ağaç dikmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Bunlar: Bahçe, çiçek gibi yıllık bir bitki veya birkaç aylık bir bitki değildir. 

Basit Bahçe Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basit bahçe dekorasyonu hedefliyorsanız sizlere ağaç bahçesi tavsiyesinde bulunabiliriz. Öyle ki, çocukken diktiğiniz ağacın meyvesini torunlarınız bile yiyebilir, yeter ki en baştan iyi bakılsın. Bu nedenle ekip dikim yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışarak basit bahçe dekorasyonu hedefinizin ilk aşamasını tamamlarsınız.  Ağaç ekiminden sonra bahçede en uygun yere dikmelidir. Dikeceğiniz ağaçlar rüzgarı kesecek ve kafa karışıklığına neden olmayacak şekilde dikilmelidir. 

Ağaçların büyüme hızı öğrenilmeli ve gölgesiz dikilmelidir. Aklınıza meyve ağacı geliyorsa evin çok yakınına dikmemenizi öneririz. Olgun meyveler döküldüğünde çürüyeceğinden, hoş olmayan bir koku üretecektir. Bu nedenle, basit bahçe dekorasyonu tüyolarından birini sizlere daha verelim. Evin yakınındaki alana farklı defne yaprağı ve süs çiçekli ağaçlar dikmek uygundur. Bu şekilde teknik bilgiler bahçe dizaynı sırasında oldukça işinize yarayacaktır. 

Zamanla ağaçların kökleri çevredeki bazı evlerin temellerine zarar verebilir. Duvar diplerine veya evin yakınına ağaç dikmek, ayrıca düzenleme sürecinde kullanılan çiçeklerin renkleri ve mevsimleri, uzman tavsiyesi alınması gereken önemli bir önleyici tedbir olabilir. 

Küçük Bahçe Dekorasyonu

Eğer bahçeniz küçükse sıradaki tüyolar tam sizle göre. Bahçede dört mevsim açan çiçekler olacak ve siz bu koşulu sağlayacak şekilde düzenleme yapacaksınız. Bahçedeki en yaygın çiçekler yıldız çiçeği, kadife çiçeği, akasya, zinya, ipek çiçek, papatya, yeşil soğan ve karanfildir. Çiçekçinize nasıl yetiştirileceğini, bakımını ve çiçek açmasını sormadan bu çiçekleri satın almayın. Küçük bahçe dekorasyonu sağlarken dekoratif saksılar size iyi bir ilham verebilir, dekorasyonlarınızın zevkini yansıtabilir ve çiçekler gibi zarif ve taze görünmelerini sağlayabilir. Küçük bahçe dekorasyonu için bahçe mobilyaları yağmura, güneşe, neme ve ısıya dayanıklı olmalıdır. Bu ilk başta pahalı gibi görünse de kalitesi ve uzun süreli dayanıklılığı ile fiyatını tolere edecektir. 

Bahçe dekorasyonunda birçok kendin yap fikirleri var ve bu fikirler günümüzde çok önemli. Masalar, sandalyeler, bardaklar, ütüler, saksılar, çizmeler, eski pantolonlar… Böylece bahçe işlerinde aklınıza gelebilecek her şeyi kullanabilirsiniz. Daha ilginç bahçecilik teknikleri geliştirebilirsiniz. Ailenin diğer üyeleriyle birlikte ahşap palet mobilya ve salıncaklar yapabilirsiniz. Örneğin bahçede güzel bir oturma alanı oluşturmak için ahşap palet mobilya kullanabilirsiniz. 

Aslında, çocuklarınızın bu mobilyalarda zaman geçirmelerini sizin kadar mutlu olacak şekilde tadını çıkarmasını istiyorsanız, tahta paletlerle nasıl salıncak yapılacağını bilmek size yardımcı olacaktır. Küçük bahçe dekorasyonu için peyzaj fikrinde, mangallar için temel olarak masalar veya döner masalar kullanılır. Bahçeye çiçek diktiğiniz küçük bir orman inşa edebilirsiniz. Örneğin bodur çam fidanları çimlendikten sonra belirlenmiş bir alana dikilebilir. Bu çamların arasına çiçekli bitkiler dikilebilir veya bunlardan biri belirlenebilir. Bu alan, şekillendirilmiş ahşap bloklar veya renkli parke taşları ile çevrili olabilir. Benzer şekilde figürleri de zaman zaman bu alana yerleştirilebilir.

Pastoral bahçeler tasarlamak için hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız kovaları veya doldurup daha sonra üzerlerine uygun resimler çizip mevsimlik çiçeklerle doldurarak güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz.