Buzdolabı Nasıl Taşınır? - Enakliye
 Buzdolabı Nasıl Taşınır?

Buzdolabı Nasıl Taşınır?

Buzdolabı nasıl taşınır? Diye düşünüyor ve bu konuda tedirginlik yaşıyor olabilirsiniz. Evimizdeki en büyük eşyalardan biri olan buzdolabının taşınması hassasiyet gerektirir.

Tek, çift, hatta 4 kapılı buzdolapları bile mevcuttur. Teleskopik rafları olan buzdolapları vardır. Bunların taşınma süreçleri tabii ki birbirinden farklı olacaktır.

Buzdolabı düzgün bir şekilde paketlenerek taşıma ipiyle bağlanıp bu şekilde taşınır. Fakat kapıdan sığmazsa kapağı ve kolları sökülür. Buzdolabını mümkün olduğunca dik bir biçimde taşımaya özen göstermek gerekir.

Buzdolabı Nasıl Paketlenir?

 • Buzdolabındaki yiyecekleri, rafları , çekmeceleri ve tüm separatörleri çıkarın. Rafların içeride kalmasını istiyorsanız koli bantlarıyla iyice sabitleyin. Ancak buzdolabında bant izi kalabilir. Bu yüzden buzdolabı nasıl paketlenir? Diye düşünenlerin rafları çıkarıp bunları ayrı paketlenmesi daha iyidir.
 • Buzdolabınızın kablosunu dolabın arkasına sabitleyerek taşınma sırasında size engel olmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Buzdolabı nasıl paketlenir? Sorusunun cevabını bu şekilde uyguladıktan sonra, buzdolabı kapağını bir ip ile çevresinde sarmalayın. Gövdesine böyle sabitlemek kapının çizilmesini ve açılıp zarar görmesini önler.
 • Ardından balonlu naylon veya streç filmle ile iki kat olacak biçimde sarın. Araç içerisinde sürtünmeye maruz kalmasını engellemek amacıyla naylon içine köpük destekler koyun.
 • Mümkünse buzdolabının yan kısımlarına ve önüne strafor desteği yerleştirmeniz önerilir.

Dört tarafından koli bandıyla sarmalayarak taşınmaya hazır duruma getirin. Buzdolabı nasıl paketlenir? Sorusunun cevabını öğrendiğimize göre sıra taşımaya geldi:

Buzdolabı Nasıl Taşınır

Arabayla ve Halatla Buzdolabı Nasıl Taşınır?

 • Buzdolabını sırta alarak veya sürükleyerek taşımak yanlıştır. Buzdolabı iki kişiyle taşınır.
 • Buzdolapları özellikleri doğrultusunda 70-130 kg arası ağırlığa sahiptir. Elle taşıma yapabilmek için tutulacak bir yeri olmadığından, pek çok eşyaya göre daha zor taşınır.
 • Eğer taşıma arabası mevcutsa bu, dolabın altına yerleştirilir. 6-8 cm genişliğindeki taşıma halatıyla arabaya bağlanır.
 • Bir kişi arka taraftan destek verir, diğeri ön taraftan yardım eder. Dolap dike yakın bir pozisyonda taşınır.
 • Peki taşıma arabası yoksa buzdolabı taşıma nasıl yapılır? Diyorsanız: Bu durumda üstten ve alttan tutmak için taşıma halatlarıyla bağlar oluşturulur. 2-3 kişi bu halatları kavrayarak dolabı kolayca taşıyabilir.
 • Buzdolabının ağır kısmı yani motor bölümü aşağı gelecek biçimde yönlendirilmelidir. Yukarıda da ifade edildiği üzere mecbur kalınmadıkça buzdolabının dik taşınması önem arz eder. Bu, soğutma ünitesinin bozulmaması için en güvenli yoldur. Fakat buzdolabı 2 metreden büyükse yan yatırarak taşınmasına ihtiyaç duyulabilir.
 • Buzdolabı nasıl taşınır? Diyenlerin unutmaması gereken bir diğer ayrıntı şudur: Arabada yan yatırılması gerekiyorsa boruların üzerine yatırılmamalıdır. Yoksa kompresör zarar görecektir.
 • Hareket esnasında buzdolabı güçlü titreşimlere, düşmelere ve darbelere karşı korunmalıdır. Yüksek hızdan veya ânî fren yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Taşınacak buzdolabı standart ölçülerden büyük ise (örneğin gardrop tipi veya 4 kapılıysa) kapıları sökülmelidir. Bu durumda 2 personel yetmeyecek, ek personele gereksinim duyulacaktır.
 • Merdivenden taşıma sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Ara katlarda dinlenmek daha az yorulmanızı sağlayacaktır.

Buzdolabı Taşıma Öncesi Fişi Ne Zaman Çekilir?

Kısa veya uzun bir mesafeye taşınma fark etmeksizin buzdolabının fişini 12 saat öncesinden çekmeniz tavsiye edilir. Çünkü makine 8-10 saatte temizlenmeye hazır hâle gelir.

Dinlenme sürecinde buzdolabındaki buz erir. İçerisindeki gaz oturur. Böylece rahatlıkla temizlenip kurulanabilir.

Yiyecekleri çıkardıktan sonra bütün yüzeyleri su ve kabartma tozuyla silmelisiniz. Dondurucudaki buzu saç kurutma makinesi yardımıyla eritebilirsiniz. Ardından suyu temizlemelisiniz.

Tüm bunlar, buzdolabı hareket ederken su sızıntısı olmaması için tedbir niteliğindedir.

Buzdolabı Taşıma Sonrası Ne Zaman Çalıştırılır?

Buzdolabının içindeki yağ kompresör borularına akacağından dolayı taşınan buzdolabını hemen çalıştırmak önerilmez. En az 2-3 saat beklemeniz önerilir. Bu süre zarfında motora dağılan yağ tekrar toplanacaktır. Buzdolabını hemen çalıştırmak motorun yanmasına neden olabilir.

Taşınma işlemini kış mevsiminde gerçekleştirdiyseniz, buzdolabını çalıştırmadan önce 1 gün beklemeniz önerilir. Çünkü soğuk havalarda kompresörde bulunan yağ kalınlaşır. Isınması ve kontaklarda meydana gelen yoğunlaşmanın buharlaşması daha uzun sürer.

İçinde Yiyecekler Varken Buzdolabı Taşıma İşlemi Yapılır mı?

İşleme başlamadan buzdolabını boşaltmalısınız. Bunları eşya taşıma variline koyabilir veya karton kolilere yerleştirmelisiniz. Fakat bazen şehir içi nakliye işlemlerinde bazı yiyeceklerin buzdolabında bırakıldığı olur.

Ancak ev taşıma şehirlerarası gerçekleştirilecekse içerisindeki tüm yiyeceklerin çıkarılması gerekir.

Buzdolabı Yatay Taşınır mı?

Buzdolabını yan yatırarak taşımanız soğutma tüplerinin zarar görmesine sebebiyet verebilir. Buzdolabı yatay taşınır mı? Diye ikilemde kaldıysanız buzdolabının kutusunda yer alan göstergelere göre hareket edin.

Fakat yatay taşımakta kararlıysanız taşıma işleminin ardından 2-3 saat boyunca fişe takmamalısınız.

Buzdolabı yatay taşınır mı? Diye merak ediyorsanız bilmelisiniz ki dolabı yan yatırdığınızda sallanmanın etkisiyle kompresör içindeki sıvı buzdolabına dağılır. Taşınma sonrası birkaç saat beklemek bu sıvının geri akması için gereklidir.

Buzdolabı yatay taşınır mı? Sorusunun cevabı yeni-eski her buzdolabı modeli için aynıdır. Derin dondurucular ın taşınma işlemi buzdolaplarına kıyasla daha kolaydır.

 Önce fişini çekmek, buzlarının erimesini bekleyip temizlemek lâzımdır. 

Buzdolabı ve Parça Taşıma İçin Güvenilir Nakliye Firması

‘Eşya taşımak, sorumluluk taşımayı gerektirir.’ Anlayışıyla hareket eden Enakliye, buzdolabı dâhil tüm eşyalarınızın boşaltma, paketleme, taşıma, montaj-demontaj işlemlerini titizlikle gerçekleştirir. Buzdolabı nasıl taşınır? Diye dert etmenize ihtiyaç bırakmayan Enakliye; modern ekipmanları, geniş araç filosu ve doğru yöntemlerle profesyonel hizmet verir.

Kimse taşınma sırasında buzdolabının zarar görmesini ve yeni bir buzdolabı almak zorunda kalmayı istemez. Kendinizi bu tür risklerden korumak için eşyalarınızı profesyonel ellere emanet etmelisiniz.

Zengin bilgi birikimini yılların tecrübesiyle bir araya getiren firmamız; zamanında, hızlı, pratik ve güvenli nakliye çözümleriyle hizmetinizdedir.

Ürün bazında nakliye kurallarını harfiyen uygulayan Enakliye, hatalı taşınma şekillerini çok iyi bilir. Doğru taşıma hususunda uzman olan Enakliye; uygun fiyatı üst düzey kalitesiyle bir araya getirmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir