Duşakabin Temizliği İçin Pratik Yöntemler - Enakliye
 Duşakabin Temizliği İçin Pratik Yöntemler

Duşakabin Temizliği İçin Pratik Yöntemler

Duşakabin temizliği işlemi özellikle yeni bir eve taşınıldığında yapılır. Banyoların en önemli parçalarından biri olan duşakabinler, ekstra titizlik isteyen alanlardır. Mutfak ve banyo gibi alanlar daha ıslak zeminler olduğundan bakteri üretmeye daha yatkın yerlerdir ve bu yüzden temizlikleri önemlidir. Yeni taşınacağınız evde sizden önce biri yaşadıysa duşakabinde sararma, küflenme ve kireçlenme oluşmuş olabilir. Yılların verdiği yıpranma ve kullanımdan dolayı oluşan hasarlar ancak iyi bir temizlik ile onarılabilir. 

Duşakabinin temizleme işlemi birden fazla aşamadan oluşur. Duşakabin teknesi, gideri ve camı ayrı ayrı temizlenir. En çok kirlenen kısımlarından biri olan duş teknesi; sabun, şampuan, saç kremi ve duş jeli kullanımına bağlı olarak sürekli kirlenir. Gideri tıkayan bu kimyasallar, kötü kokulara da yol açar. Bu kötü kokuyu gidermek için duşakabinin temizliği esnasında sirke, amonyak ve soda üçlüsünü kullanabilirsiniz. Bu malzemelerden hazırlayacağınız losyon sayesinde duş tekneniz ve fayans yüzeyleriniz küften korunur. Temizlenmesi en zor olan kısımlardan biri de musluğun duvar ile birleştiği yerlerdir. Buraları da hazırladığınız bu doğal losyon ile kolayca temizleyebilirsiniz. 

Duşakabin temizliği

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Duşakabin nasıl temizlenir sorusuna cevap verebilmek için ilk bilmemiz gereken şey camlar, duş teknesi ve gider temizliği şeklinde 3 aşamadan oluştuğudur. Duş teknesinin düzenli olarak temizlenmesi, giderin de tıkanmasını engelleyecektir. Buradaki saç kalıntıları ve kullanılan şampuanlar giderin tıkanmasına yol açar. Kötü kokuya sebep olan tıkanıklıkların açılabilmesi için lavabo açıcılar kullanılabilir. 

Duşakabin nasıl temizlenir sorusuna tüyo olarak araba camlarında kullanılan yağmur kaydırıcı özel spreyleri söyleyebiliriz. Camların bu sprey ile temizlenmesi sayesinde mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kireç ve bakteri oluşumunu engellemek için temizliği rutin şekilde yapmalısınız. Çünkü banyolar, evde en çok kullanılan alanların başında gelir. Kullanıma bağlı olarak kirlenen, kireçlenen ve küflenen duş teknesi gerekirse yenisiyle değiştirilebilir.

Fayans temizliğinde vereceğimiz yukarıda verdiğimiz püf noktalarının haricindeki bu tüyoyu duş başlığını temizlerken de kullanabilirsiniz. Burada oluşan kireçlenmeler için kireç çözücü çok etkili olacaktır. Geniş bir kap içerisinde kireç çözücü ve sıcak suyu karıştırarak hazırlayacağınız karışımda duş başlığını bekletirseniz tüm lekeler ve kireçler giderilecektir. Duşakabin nasıl temizlenir sorusu sizlere verdiğimiz bu püf noktalar sayesinde çok kolay şekilde cevaplanmış oldu. Bu hususların haricinde duşakabininizi temizlerken hangi temizlik ürünlerini kullanmanız gerektiğine ayrıntılı şekilde değinelim. 

Duşakabin Temizleme İçin Kullanılacak Malzemeler

Duşakabin temizlenirken önemli noktalardan biri de duşakabin temizleme ürünlerinin seçimi oluyor. Bu alanların temizlenmesi için özel olarak üretilen temizlik malzemeleri bulunur. Kullanacağınız bu ürünler sabun ve deterjana göre daha yoğun olduğundan daha iyi bir temizlik sağlar. 

Cam ve plastik bağlantılarında su lekeleri ve bakteri oluşumu çok kolaydır. Bu su lekeleri zaman geçtikçe kireç lekelerine dönüşür ve duşakabin camlarının kirli görünmesine sebep olur. Temizlenmediklerinde camlar üzerinde renk değişiklikleri görülür. Sabun ve şampuan kalıntıları da bu lekeleri arttırır. 

Musluk bölümlerini ve duşakabin camlarınızı kireç sökücü gibi malzemelerle temizlemeniz bu alanlara zarar verebilir. Bunun yerine bu alanlar için özel olarak üretilmiş malzemeleri kullanmanız daha doğru olacaktır. 

Etkili bir temizlik için seçtiğiniz ürünler kaliteli olmalıdır. İçeriğinde ağır kimyasal maddeler bulunduran temizlik malzemeleri sağlığa zararlıdır. Bu yüzden malzeme alınırken içeriğine de bakılmalıdır. Aynı zamanda eşyalarınıza kalıcı bir şekilde zarar veren bu malzemeler, duşakabin camlarınızı çizebilir, duş teknenizde aşınmalara yol açabilir. 

Duşakabin temizleme işlemi için arap sabunu kullanabilirsiniz. Küvet ve duşakabin temizliğinde arap sabunu kullanmak için bir süngere veya beze ihtiyacınız olacak. Sünger yardımıyla çok ovalamaya gerek kalmadan kirleri ve sabun kalıntılarını kolayca temizleyebilirsiniz. Duşakabin temizleme sonrasında yine bez yardımıyla yüzeyleri durulamanız gerekecek. 

Poşetle Duşakabin Camı Temizliği

Duşakabin camı temizliği için poşet kullanılabilir. Herkesin evinde bulunan market poşetleri, duşakabinin temizliğinde kurtarıcı bir görev görüyor. Duşakabin camındaki lekelerle baş edemiyorsanız bu yöntem tam size göre. Bunun için gereken malzemeler ise 1 adet market poşeti, uzun saplı süpürge ve 1 adet krem temizleyici olarak sayılabilir.

Market poşetini saplı süpürgenin ucuna geçirerek bağlayın. Daha sonra temizleyici maddeyi poşete dökün. Temizliğin etkili olması için duşakabin camı hafif nemli olmalıdır. Camları biraz ıslattıktan sonra poşeti ıslak cam üzerine sürerek temizleyin. İşlemden sonra duşakabin camı durulanmalıdır.