Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir? - Enakliye
 Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir?

Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir?

Kokusuyla ve görüntüsüyle can sıkıcı bir durum olan küflenme ve rutubet lekeleri, sağlık açısından da tehlikeli olabilir. Duvardaki küf nasıl temizlenir sorusunun cevabına geçmeden önce ilk olarak bu küfün sebeplerine bakılmalıdır. Tesisat sızıntıları, nemli duvar yüzeyleri, oda sıcaklığı değişimi sonucu duvarların terleme yapması gibi durumlar duvarda küf oluşumuna zemin hazırlar. Duvardaki küf nasıl temizlenir diye kara kara düşünmemek için alacağınız önlem ise evinizi sürekli havalandırmak olacaktır. 

Kış aylarında günde 2, yaz aylarında ise günde 4-5 kere evinizin odalarını havalandırdığınızda, duvarlarınız terlemez ve küf oluşumu engellenmiş olur. Halihazırda duvardaki küf nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız küflenmiş duvarlarınızı temizlemek için ise birden fazla yöntem vardır. Bunlar;

 • Kuru bezle temizlemek,
 • Zımparalamak,
 • Yüzey temizleyicisiyle temizlemek,
 • Çamaşır suyu kullanmak,
 • Alkolle silmek,
 • Küf önleyici boya sürmek olarak sayılabilir. 
Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir

Duvardaki Küf Nasıl Temizlenir, Neden Olur?

Duvarda oluşan küf ve mantar, duvar boyasına ve duvar yüzeyine zarar verir.  Bu bakterilere yayılmadan müdahale edilmelidir. Noktalar şeklindeki küfler ve mantarların temizlenmesi için kuru bez yeterliyken, yoğun şekildeki küf ve mantarların temizlenmesi için ek malzemeler gerekebilir. 

Mantar temizleme için kullanılan malzemelerin başında çamaşır suyu gelir. Çamaşır suyundan etkilenecek eşyaları kaldırdıktan sonra bir bez yardımıyla duvarı silebilirsiniz. Daha sonra evi havalandırmanız da şarttır. 

Çamaşır suyuna alternatif farklı yöntemler de vardır. Bunlardan biri çay ağacı yapı ve su karışımıdır. 2 çay kaşığı çay ağacı yağı ve 2 bardak suyu karıştırıp küflü ve mantarlı duvarlarınızı bu karışımla silebilirsiniz. Aynı zamanda bu karışımı bir sprey şişesine koyarak duvardaki mantarlı tabakaya sıkabilirsiniz. Yine aynı şekilde duvara sıkarak kullanabileceğiniz bir diğer ürün de greyfurt tohumu özüdür. 2 bardak suya 20 damla kadar koyduğunuz greyfurt tohumu özü sayesinde duvarınızdaki tüm küf ve mantarlar yok olacak ve mantar temizleme işleminiz sonuçlanmış olacaktır. 

Sirke de duvardaki mantar temizleme sorunu için etkilidir. Zımparaladığınız duvarı sirkeli bir bez ile sildikten sonra, temiz bir fırçayla duvarlarınızı fırçalayabilirsiniz. Küf lekelerinde etkili bir malzeme olan sirkeyi, sprey şişesine koyabilir ve duvara püskürterek de kullanabilirsiniz.  Püskürttüğünüz sirkeyi 10-15 dakika boyunca duvarda bekletirseniz mikroorganizmaların ölmesi daha kolay olacaktır. Aynı zamanda, bu temizlik sonrası duvarlarınızı durulamayı ve evinizi havalandırmayı unutmayın. Küf ve mantarı temizleme sonrası sirke kokusu kaldıysa deterjanlı suyla duvarlarınızı tekrar silebilirsiniz. 

Evde Küf Neden Olur?

Özellikle tavan ve duvarların nemli kalması sonucu oluşan küf; tesisat sızıntıları, yalıtım eksikliği ve sıcaklık değişimi gibi faktörlerin etkisiyle de görülebilir. Evde küf neden olur sorusunun ilk cevabı düzenli olarak havalandırılmayan evlerde de sıklıkla küflenme problemi görülmesidir. Küfler, yalnızca bir leke değil; aynı zamanda bir mikroorganizmadır. Duvar yüzeyindeki küfler yüzey temizleyici ile temizlenebilirken, duvarın derinlerine işlemiş olan küfler ancak zımpara ile yok edilebilir. Hatta yoğun küflenmelerde duvarı kazıyarak tekrar alçı yapmak gerekebilir. 

Evde küf neden olur sorusunun bir diğer cevabı da küfün meydana gelme şeklidir. Küfler, nemi sever ve bu yüzden banyo ve bodrum katlarında çok fazla görülür. Renk değişikliği ve kötü kokusuyla insan sağlığı için de zararlı olan küfler, astım rahatsızlığını tetikler. Evde küf neden olur sorusunun farklı cevaplarını sıralayacak olursak;

 • İnşaat sırasında ısı yalıtımı yapılmaması sonucu içeride ve dışarıda ısı farkının oluşması,
 • Evin yeterince havalandırılmaması,
 • Duvarların dışarıdan su alması,
 • Hava sirkülasyonunun yetersiz olması,
 • Duvarların nemli kalması,
 • Banyo ve mutfak gibi alanlardaki su sızıntıları olarak sıralayabiliriz.

Rutubet Nasıl Temizlenir?

Küf ve mantar hususu haricinde akla gelen bir diğer soru da rutubet nasıl temizlenir? Rutubet bulunan ortamda, duvarların rengi farklıdır ve belirgin bir kötü koku vardır. Kendini belli eden rutubet, küçük çocuklar başta olmak üzere insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden rutubet sorunu kısa sürede çözülmelidir. Peki en kolay yoldan rutubet nasıl temizlenir? İşte bu sorunun birçok cevabı vardır. Evde oluşan rutubet ve küf bulaşıcıdır. Tek bir odada başlayan sorun diğer odalara da yayılmadan müdahale edilmelidir. 4 adımda rutubeti hızlıca temizlemek için;

 • Kuru bir bez yardımıyla rutubetli duvarı iyice silin.
 • Daha sonra zımpara yardımıyla duvarı zımparalayın. 
 • Zımparaladığınız duvarı çamaşır suyu döktüğünüz bir bez yardımıyla tekrardan silin.
 • Son olarak temiz ıslak bez ile duvarı durulayın. 

Rutubet nasıl temizlenir sorusunun en kısa cevabı çamaşır suyu iledir. Çamaşır suyu, duvardaki mikroorganizmaları öldürerek küf oluşumunu sonlandıracaktır. Bunun dışında duvarlarınızı silerken küf çözücü özel temizlik ürünlerini de kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde beze döktüğünüz çözücüyle duvarlarınızı sildikten sonra durulamayı unutmayın.