Evde Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri - Enakliye
 Evde Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri

Evde Mutfak Dolabı Boyama Teknikleri

Mutfak dolabı boyama tekniklerine ilgisi olanlar, mutfağına nostaljik veya otantik bir hava katmak isteyenler mutfak dolaplarını farklı renklerle boyuyorlar. Dekorasyonda yenilik yapmak için en kolay yollardan biri mutfak dolaplarını boyamaktır. Mutfağınızın yeni bir görünüme kavuşması için dolaplarınızı dekorasyonunuza uygun olarak boyayabilir ve yeni gibi görünen mutfak dolaplarına sahip olabilirsiniz. 

Mutfak dolabı boyama işlemi için yapmanız gereken bazı hazırlıklar vardır. Bunları kısaca özetleyecek olursak;

 • Boyama öncesi mutfak dolap kapaklarının kulplarını çıkarın. 
 • Dolap üzerindeki leke ve kirleri deterjanlı bezle temizleyerek durulayın.
 • Cam ve menteşelerin zarar görmemesi için boyamadan önce maskeleme bandı kullanın.
 • Kapak ve mutfak dolaplarının dışında görünen diğer yüzeylerdeki delik veya çatlakları alçı yardımıyla kapatın.
 • Pürüzsüz olan mutfak dolabı yüzeyine boyadan önce astar boya sürün.
 • Astar boya sonrası zımpara yaparak boyanızın ilk katına başlayabilirsiniz. 

Boyama sonrasında maskeleme bantlarını çıkararak boyama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer boyanızın uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız boyadığınız yüzeylere vernik de sürebilirsiniz. Verniği isteğinize göre mat veya parlak olarak seçebileceğinizi unutmayın.

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak Dolabı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mutfak dolabınızı yeni bir renge boyamak için yapmanız gerekenler çok basit. Eğer mutfak dolabı nasıl boyanır diye endişeleniyorsanız rahat olun sizin için gereken malzemeleri şöyle listeledik;

 • 2,5 litrelik istediğiniz renkte su bazlı boya,
 • 2 adet parmak rulo,
 • Yere sermek için 1 adet sergi naylon,
 • Streç film,
 • 1 adet maskeleme bandı,
 • 2-3 litrelik kova,
 • Karıştırmak için çubuk. 
 • Zımpara
 • Ahşap Koruyucu
 • Astar Boya

Sizler gerekli malzemeler temin ettikten sonra mutfak dolabı nasıl boyanır sorusuna artık cevap verelim. Malzemeler tamamlandıktan sonra boş alana bir naylon serilmeli ve sonrasında mutfak dolabının kapakları ve çekmeceleri sökülmelidir. Dolap kapaklarını sökmek için bir de yıldız tornavidaya ihtiyacınız olacak. Mutfak dolabı nasıl boyanır diye düşünmekten kendinizi alamazken farklı ürün sahibi olmanız da sizi endişelendiriyorsa rahat olun.  Farklı marka ve türde olan kapak menteşelerinin hepsi yıldız tornavida ile çıkarılabilir. Vidaları gevşettikten sonra elinizde kapağı yavaşça çektiğinizde çıkarmış olacaksınız. 

Kapaklar söküldükten sonra boyama işlemine başlayabilirsiniz. Mutfak dolabı nasıl boyanır sorusunun cevabı verildi bile. Artık geniş bir alanda kapakları boyadıktan sonra kuruması için boyaların değmeyeceği şekilde sergi alanlar kullanabilirsiniz. 

Dolap Kapağı Boyama

Dolap kapağı boyama yapmak için söktüğünüz kapakları iyice temizlemelisiniz. Yağ ve kirden arındırdığınız kapakların üzerinde delik veya çatlak varsa bunları da dolgu malzemesi kullanarak kapatabilirsiniz. Dolap kapağı boyama işlemi yapmadan önce kapak üzerindeki pütürlü yerlerden de kurtulmanız gerekiyor. Pürüzsüz hale getirdiğiniz dolap kapaklarını artık boyamaya hazırsınız.

Boyama için su bazlı boyaları tercih etmelisiniz. Çünkü bu boyalar kokusuzdur ve çabuk kuruyabilir özelliktedir. Aynı zamanda su bazlı boyalarda renkler daha uzun süre solmadan durabilir. Bu dayanıklı boyalarla dolap kapaklarını boyamak doğru bir tercih olacaktır. Mutfağın nemli ve buharlı bir ortam olması sebebiyle kalitesiz boya kullandığınızda bu durum boyanın akmasına sebep olur. Mutfağınızda dolap kapağı boyama işlemi için ;

 • Mutfak dolap kapaklarını iki kat olacak şekilde boyamalısınız. Böylece daha canlı bir renk elde edebilir ve yüzeydeki pürüzleri giderebilirsiniz. 
 • Aksesuar ve kulplarını söktüğünüz kapakların boya değmesini istemediğiniz yerlerine maskeleme bandı yapıştırmalısınız. 
 • Muşamba serdiğiniz bir alana dolap kapaklarını dizin ve ilk olarak astar boya uygulayın. 
 • Astar boya kuruduktan sonra su bazlı boyayı fırça yardımıyla kapaklara sürün. 
 • İlk kat boyadan sonra dolap kapaklarını kurumaya bırakın ve ikinci katı sürün.
 • Boyalar tamamen kuruduktan sonra maskeleme bantlarını çıkararak mutfak dolap kapaklarını takabilirsiniz. 

Mutfak Dolapları İçin Boya

Mutfak dolaplarının tamamı aynı renge boyanabileceği gibi kulpları veya kapakları farklı renklere de boyanabilir. Mutfak dolapları için boya mutfağın dekorasyonuna ve eşyaların rengine göre de seçilebilir. 

Kalitesiz olarak seçilen boyalar, zamanla solma yapacak ve kiri ve yağı içine hapsedecektir. Dolap kapaklarınızın üzerinde lekeler oluşmasını ve rengin cansızlaşmasını istemiyorsanız kaliteli boyalar tercih etmelisiniz. Mutfak dolapları için boya olarak genellikle su bazlı boyalar tercih edilir. 

Çünkü bu boyalar hem kokusuz hem de dayanıklıdırlar. Uzun süre solmadan ve akmadan kullanabileceğiniz boyalar aynı zamanda leke tutmaz özelliğe sahiptir. Kalitesiz boya seçtiğinizde pürüzsüz bir boyama gerçekleştiremezsiniz ve bu da tekrar boyama yapmanızı gerektirir. Ek masraflara katlanmamak ve tekrardan uğraşmamak için su bazlı boyalar doğru tercih olacaktır. 
Eğer aldığınız boya su bazlı değilse, boyayı su ile seyreltebilirsiniz. Ancak bu tavsiye edilen bir yöntem değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi mutfak dolapları için boya tercih ederken su bazlı boya seçmeniz dolaplarınızı darbelere karşı da koruyarak yıpranmasını engeller. Çizilme veya soyulma olmaması için bu tür boyaları tercih etmelisiniz.