Halıdan Leke Nasıl Çıkar? - Enakliye
 Halıdan Leke Nasıl Çıkar?

Halıdan Leke Nasıl Çıkar?

Ev eşyaları arasında önemli bir yere sahip olan halılar, ayakaltında olduklarından çok sık kirlenirler. Özellikle halıdan leke nasıl çıkar sorusu hemen hemen herkesin derdi. Bu soruya cevap vermeden şunu belirtmek isteriz ki bazı halılarda oluşan lekeler inatçı olabilir. Halılar, yoğun iplikli yapılarından dolayı lekeyi çok çabuk dağıtabiliyor. Bu da lekenin çıkarılmasını zorlaştırıyor. Bu lekelerin zamanında çıkarılmaması da lekenin kurumasına ve daha da inatçı bir hal almasına sebep olabiliyor. 

Halıdan leke nasıl çıkar sorusunun cevabı olarak birden fazla yöntemi vardır. Ancak herkes tarafından bilinen en etkili yöntem karbonat kullanmaktır. Bunun dışında halıdan leke nasıl çıkar sorusuna bir diğer yanıt ise sirke, tuz, soda, bulaşık sabunu, boraks ve halı leke çıkarıcı gibi malzemelerle leke olan yeri ovmaktır. 

Halıdan Leke Nasıl Çıkar

Jüt Halıdan Leke Nasıl Çıkarılır?

Halıdaki lekeleri çıkarırken kullanılan malzeme veya yöntem, bu lekenin nasıl oluştuğuna da bağlıdır. Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar en çok akla gelen sorulardan. Bu soruya ayrı bir başlıkta değineceğiz. Ancak en çok oluşan leke için bir örnekle çözüm sunmaya başlayalım. Örnek olarak halıdaki çay lekesi için genellikle sirke kullanılırken yağ lekeleri için tuz kullanılır. Halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabına daha detaylı bakacak olursak; kullanabileceğiniz en etkili karışım deterjan ve sirke karışımıdır. Bunu uygulamak için;

 • Bir kap fincan içerisine sirke, sıcak su ve bulaşık deterjanını koyarak karıştırın.
 • Karışımı leke olan bölgeye dökerek temiz bir havlu ile halıyı temizleyin.
 • Temizledikten sonra uzak mesafeden saç kurutma makinesiyle ıslak bölgeye kurutun.

Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna detaylı olarak yer vereceğiz ancak öncelikli sorumuz Halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkarılır? Çay lekelerinde en çok bilinen ve tercih edilen leke çıkarma yöntemlerinden en önemlisini belirteceğiz. Eğer çay lekesi uzun süre önce oluşmuş ve halı üzerinde kurumuşsa, sizin için uygun olan yöntem maden suyu kullanmak olacaktır. Kuruyan lekeleri yumuşatan ve kolayca çıkaran maden suyunu kullanmak için direkt olarak halıya dökebilirsiniz. Halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkarılır sorusunun net yanıtın maden suyu olarak verdik ancak köpürme meydana geldiğinde temiz ve ılık bezle halınızı ovalayarak kurumuş çay lekesini çıkarabileceğinizi bilmenizi isteriz. 

Halıdaki çay lekelerini çıkarmak için kullanılan diğer leke çıkarıcı ürünler;

 • Bulaşık makinesi parlatıcısı,
 • Arap Sabunu,
 • Beyaz Sabun,
 • Sirkeli Su,
 • Tıraş kremi,
 • Tuzlu su olarak sayılabilir. 

Eğer dökülen çay şekerliyse, lekenin çıkması daha da zorlaşabilir. Bu durumda kullanacağınız en etkili ürün karbonat ve sıcak su karışımıdır. Lekeli bölgeye su ile karıştırdığınız karbonat karışımını dökerek bir süre beklemeniz ve sonrasında bir bezle ovalamanız yeterli olacaktır. 

En İyi Leke Çıkarıcı Nedir?

Evlerimizin ve ofislerimizin yerlerini kaplayan halıları lekeden ve kirden korumaya çalışsak da yapıları gereği kirlenmeye çok müsait eşyalardır. Bu kir ve lekelerden doğal yöntemlerle kurtulabileceğiniz gibi en iyi leke çıkarıcı ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Halı üzerine yerleşmiş olan kirleri kendinizi yormadan, ovalamaya gerek kalmadan temizlemeniz mümkün. En İyi Leke Çıkarıcı hangisi derseniz bunun için halı şampuanı kullanmanız yeterli. Halılar için en iyi leke çıkarıcı ürünlerden biri olan halı şampuanlarını kullanmak için;

 • İlk olarak elektrik süpürgesi yardımıyla halı üzerindeki parçaları süpürün.
 • Maksimum 40 derece sıcaklıkta 9 ölçü suya 1 ölçek halı şampuanı ekleyin.
 • Hazırladığınız karışımı köpürene kadar karıştırın.
 • Lekeyi bu karışımla silerek halı kuruduktan sonra tekrar elektrik süpürgesiyle süpürün.

Halı yıkama makinesinde de kullanılan halı yıkama şampuanları, özellikle bebekli evlerde çok tercih ediliyor. Derinlemesine hijyen sağlayan bu ürünler halıda bulunan bakterileri tamamen temizliyor. Bu ürünlere alternatif olarak leke çıkarıcı ürününü kendiniz hazırlayabilirsiniz.  Halınızdaki çay ve yağ gibi inatçı lekeler için su, sirke ve bulaşık deterjanını karıştırarak yaptığınız leke çıkarıcı karışımını kullanabilirsiniz. Bu karışımı leke üzerinde 15 dakika beklettikten sonra elektrik bölgesiyle temizlediğiniz yüzey, tertemiz olacak. Gazlı içecek veya meyve suyu dökülmesi durumunda bu lekeleri çıkarmanın da en kolay yolu yine hazırladığınız bu karışım olacaktır. 

Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek hazırlarken veya yerken halıya dökülen yağlar, kuruduğunda çıkarması zor lekelere dönüşebilir. Kullanılan malzeme her ne olursa olsun bu lekeleri kolayca çıkarmak için en iyi leke çıkarıcı ürününden çok erken müdahale etmek önemlidir. Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap olarak en etkili yöntemlerden olan karbonatı örnek verebiliriz. 

 • İlk olarak halıdaki yağ lekesini emmesi için temiz bir kağıt havlu, sünger ya da beyaz kullanın. Kullanacağınız ürünün renk vermemesi için beyaz olmasına özen gösterin. (Bez dışında taneli mısır unu, bebek pudrası gibi emici maddeleri de kullanabilirsiniz)
 • Yağ lekesinin yoğun bulunduğu yeri küt bir bıçak veya plastik kar yardımıyla kazıyın.
 • Bir bardak ılık suya karbonat ekleyerek hazırladığınız karışımı bölgeye dökün.
 • Temiz ve ılık bir su ile halıyı durulayın.