Jüt Halı Ev Dekorasyonunun Yeni Trendi - Enakliye
 Jüt Halı Ev Dekorasyonunun Yeni Trendi

Jüt Halı Ev Dekorasyonunun Yeni Trendi

Jüt halı kavramı son yıllarda giderek daha popüler hale gelse de en önemli soru “jüt halı nedir?” sorusudur. Jüt halı, şıklığın ve sadeliğin peşinden gidenler için çok uygun bir halı çeşididir.

Modernden klasiğe, ülkeden ülkeye her türlü eve uyarlanabilir. Yazımızda karakteristik jüt halılar hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Hazırsanız jüt halı konusunu birlikte incelemeye başlayabiliriz. 

Jüt Halı Nedir?

Jüt halı doğal ve alerjik kilim arayanlar için jüt kilimler tercih edilen kilim türüdür. Ancak buna değinmeden jüt halı nedir sorusundan önce jüt nedir sizlere bundan bahsedelim. Jüt bitkisi sıcak bir iklimde yetişir, 2 ila 5 metre yüksekliğindedir ve ıhlamur ailesi familyasına aittir. 

Jüt bitkisi dünyada pamuktan sonra en çok üretilen liflerden biridir ve çevre korumasıyla da dikkat çekmektedir. Jüt halılar doğada %100 çözünür, bu da doğanın korunması için çok önemlidir. Günümüzde jüt bitkileri birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Jüt fabrikasının ağırlıklı olarak jüt halı üretiminde kullanıldığı söylenebilir. 

Peki jüt halı nedir ve evde nasıl kullanılmalı? Evinizde jüt kilim kullanmayı planlıyorsanız bu özel kilim veya kilimleri evinizin en çok kullanılan bölgesine yerleştirebilirsiniz. Jüt kilimler son derece dayanıklı ve kullanımı kolaydır. Diğer kilim çeşitleri kısa sürede eskiyecek olsa da jüt kilimleri uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Jüt kilimlerle ilgili diğer önemli bilgiler neler biraz da onlara değinelim. Jüt halılar evcil hayvanların kokusunu emmez. Ayrıca jüt halı evcil hayvanlar tarafından sevilir.

Jüt Halı Temizliği Nasıl Yapılır

Jüt halı sahibi olduktan sonra akla gelen ilk soru jüt halı temizliği nasıl yapılır sorusudur. Bu özel tip halının kullanılmaması gereken tek ortam nemli yerlerdir. Nemli yerler dışında jüt kilimler her zemin ve mekanda rahatlıkla kullanılabilir.

Her renk ve zemine uygun yapıda olmalarının haricinde evinizin zemini ne renk olursa olsun jüt halı evinize doğal bir görünüm katacak ve evinize çok yakışacaktır. Ancak evin zemini koyu ise jüt halılar doğal renkleri ile daha uyumlu bir ortam sağlayacaktır. Özellikle evinize koyu renklerin hakim olduğu durumlarda jüt kilimler oldukça uyumludur. Ayrıca ev mobilyaları ceviz ve siyahtan oluşuyorsa muhteşem renk geçişleri elde edilebilir.

2. El Jüt Halı
2. El Jüt Halı

2. El Jüt Halı 

Artık 2. El jüt halı kavramı piyasada yaygınlaşmaya başladı. Renk tonları da farklı olarak üretilmeye başlandı ancak jüt halı temizliği nasıl yapılır aşamasını sağlandıktan sonra 2. el jüt halı almanızda bir mahsur yoktur.  

Aslında jüt halı orijinalinde sadece doğal kahve tonlarında üretilirdi. Ancak günümüzde jüt kilimler farklı desen ve stiller ile yeni yorumlar getirerek yeni stiller kazanarak üretilmeye devam etmektedir. 2. El jüt halı kullanımı da dekoratif bir malzeme olarak tabii ki kullanılabilir.

Jüt halı odanın görünümünü değiştirebilir ve tek başına farklı görünümler yaratabilir. Jüt halı kullanarak odaya bir kimlik kazandırabilirsiniz 

Anca belirtmeden geçmeyelim. Jüt halıların en büyük dezavantajlarından biri temizliktir. Bu özel tip halıyı temizlemek için nemli bir bezle silmeniz yeterli, aşırı ovalamayın. Ayrıca jüt halıları temizlemek için elektrikli süpürge de kullanabilirsiniz. 

Jüt Halı Kullanımı

Jüt halıların en büyük sorunlarından biri de bu lifli yapıda olması nedeniyle kolay dökülmesidir.. Bu eksikliğine ek olarak jüt halı tamamen doğal bir malzemedir, çok dayanıklı ve kullanışlıdır. Diğer bir seçenek ise, açık renkli alanlarda, liflerinin dökülmesinin belirgin olmadığı, dekorasyonun görsel bir etki kazanacağı ve temizlik açısından daha kolay olacağı alanlarda daha küçük bir boyut kullanılmasıdır. Son seçenekte, ince bir naylon veya aynı ebatta benzer bir kumaşı kaydırarak jüt halının altına yerleştirmek çok daha kolaydır. Jüt halı fiyatları farklı model ve ölçülere göre değişiklik göstermektedir.

Jüt halı modellerini outlet mağazalarında ve internet sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken her türlü tek parça nakliye hizmeti için enakliye.com.tr ile iletişime geçmek. Herhangi bir mağazadan jüt halı satın aldıktan sonra bu halıları bizimle taşıyabilirsiniz. Bu halılar çok ağırdır ve profesyonel taşıma ekipmanları kullanmak daha güvenli ve hızlıdır. Bu özel hizmeti almak için enakliye.com.tr ile web sitesi veya mobil uygulama üzerinden iletişime geçmeniz yeterli.