Kira Sözleşmeleri İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Enakliye
 Kira Sözleşmeleri İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira Sözleşmeleri İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir kiralık eve taşınıyorsanız sizin ve ev sahibinin ev hakkındaki haklarını güvence altında tutmak için büyük bir önem taşımaktadır. Kira sözleşmeleri imzalarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda çok dikkatli olmalısınız. Ev hakkında ileride sorun yaşanacak veya ev ile alakalı değişiklik yapılması gibi kararlarda kiracı ile ev sahibinin ortak bir noktada birleşmesi için kira sözleşmesi uygulanmaktadır. 

Bir evi beğendiğinizde ve tutmak istediğiniz zaman kira sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Kira sözleşmesini imzalamadan önce tüm şartları etraflıca değerlendirip iki tarafında anlaşması gerekmektedir. Sadece kiracının değil ev sahibi kira kontratı yaparken nelere dikkat etmeli konusunda hem hukuka uygun hem de iki tarafında memnuniyetini sağlayacak sözleşmeler sunmalıdır.

Kira Sözleşmeleri
Kira Sözleşmeleri

Kira Sözleşmeleri ve En Sağlam Kira Kontratı Nasıl Yapılır?

Kira sözleşmeleri hazırlanırken veya var olan bir sözleşmeyi okurken belirtilen maddeleri çok özenli hazırlamalı veya bulunan sözleşmedeki maddeleri okumanız gerekmektedir. En sağlam kira kontratı nasıl yapılır konusunda araştırma yaparak belirtilen sözleşmedeki maddeler hem ev sahibinin hem de kiracının hakkını temsil ettiğinden dolayı her iki tarafta bu kurallara uymak zorundadır. Kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilir,

  • Tutacağınız eve taşınmadan önce mutlaka evin içerisinde bir hasar olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Tadilat gereken yerleri mutlaka ev sahibi ile konuşarak tadilat hakkında talepte bulunabilir ve sonrasında mağdur olmamak için sözleşmeye ekletmeniz gerekmektedir.
  • Kiracıya ve ev sahibinin ev hakkında masrafları belirlenmeli ve bunlar kira kontratı içerisinde yer almalıdır. Apartman genelinde çıkan masrafları genelde ev sahibi ödemektedir. Bu tarz şeyler sözleşmede bulunmuyorsa içerisine eklenebilir.
  • Eğer kiracı olarak tadilat yapmak istiyorsanız ve bu durum keyfi olacaksa ev sahibi ile görüşmelisiniz. Bu durumda masraf tamamen size ait olacaktır.
  • Tuttuğunuz evin içerisindeki elektrik tesisatı, su tesisatı gibi sorunlarda masrafları karşılayarak kiradan düşebilirsiniz. Bu tarz bir hakkınızın bulunması yine sözleşmede bulunmalıdır.
  • En sağlam kira kontratı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız temel husus şu. Ev içerisinde yapmış olduğunuz değişiklikleri mutlaka ev sahibi ile paylaşmalısınız eğer paylaşmazsanız ev sahibi sizi evden çıkartabilir ve hatta tazminat bile alabilir. Bu tarz durumlar yaşamamak için mutlaka ev sahibi ile danışın.
  • Belirtili olan bir kira verme süresi bulunmalıdır, örnek verecek olursak 1 yıllık kira sözleşmesi bitince sözleşme uzatılacak mı veya bu 1 yıl süre boyunca kira verilecek mi iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

Kira Sözleşmesi Feshi

Kira sözleşmesi feshi hakkında eğer kiraladığınız mülkün sahibi ile sıkıntılar yaşamanız durumunda gerçekleşebilmektedir. Kiralanan alanla ilgili veya depozito bedeline kadar birçok şeyi içerisinde barındıran kira sözleşmesi feshi, sözleşmenizin süresi dolmadığı zaman kira durumunun sonlandırılması anlamına gelmektedir.

Kira sözleşmesinin feshini yapmak için Türk Borçlar Kanunu tarafınca belirlenen maddeler ile beraber yapmalısınız. Türk Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmesi feshi yapmak için iki şekilde belirlenebilmektedir bunlar,

  • Kiraya verenin dava yolu ile fesih hakkı kullanımı.
  • Bildirim yolu ile beraber kiraya veren kişinin veya iki tarafında ortak anlaşması ile olmaktadır.

Kiraya veren kişi dava yolu ile hakkını kullanmak istediği zaman sözleşme süresi tamamlanmadan 15 gün kalmışken yazılı olarak yapması gerekmektedir. Ev sahibi dava ile sözleşme feshi yapmak istiyorsa bunun için 2 şartın olması gerekmektedir. Bunlardan biri kiracının özel gereksinimleri veya mülkün bulunduğu alanın yenilenecek olması gibi durumlarda dava durumu söz konusu olmaktadır. Diğer bir durum ise sözleşmenin bitmesi ile kiracının hala evde durması.

Kira Kontratı Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılmaktadır?

En sağlam kira kontratı nasıl yapılır hususunu net şekilde tamamlamış olsanız bile bazı durumlarda kontrat geçersiz sayılabilmektedir. Şöyle ki kira sözleşmesi eğer mülk sahibi dışında başka biri imzaladı ise bu sözleşme geçersiz sayılmaktadır. kontratı kim imzalayabilir konusunda mutlaka ev sahibi ve evi tutan kişiler bunu imzalamak zorundadır. kontratın süresi bittiğinde kira kontratı geçersiz olmaktadır. Eğer ev sahibi kontratta geçen eve hasar verme gibi durumlarda ev sahibinin kontrat feshetme hakkı bulunmaktadır.

Bunun dışında evi veya mülkü kiralayan kişi kontrat süresi bitmeden 15 gün içerisinde ev sahibine yazılı bir ihtar çekerek kontratını feshedebilmektedir. Ev sahibi bu durumda geçerli sebepler mevcut ise kira sözleşmesini iptal edebilmektedir. Mülkün olduğu alan yeniden imar edilecekse gibi durumlarda kira feshi olabilmektedir. Sağlam kira kontratı hakkında örnek kira kontratlarını incelemeniz ve bu durum hakkında detaylı bir inceleme yapmanız önerilmektedir. Tuttuğunuz ev için kontratta belirtilen kuralları yerine getirmeniz her iki taraf içinde geçerlidir.