Oturma Odası Dekorasyonu - Enakliye
 Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma Odası Dekorasyonu

Misafir kabul odası olarak kabul edilen oturma odası dekorasyonu birçok dilde salon dekorasyonu terimi ve türevleri olarak kullanılmaktadır. Oturma odası evinizin en büyük ve en merkezi alanıdır. Günün yorgunluğunu ve stresini atabileceğiniz bir yerdir. 

Yeni bir eve evden eve nakliyat planlayan ve evi yenilemek isteyenler için salon dekorasyonu en zor konudur. Tarzınızı tam olarak yansıtmasını istiyorsunuz çünkü evin en geniş alanı, merkezi alanı ve misafir kabul ettiğimiz tek bölüm.

oturma odası
oturma odası

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu 

Yapmanız gereken ilk şey oturma odanızın alanının geniş olup olmadığıdır, eğer oturma odanız küçükse ve küçük oturma odası dekorasyonu planınızı yapmak için matematiksel hesaplamaları göz önünde bulundurmalısınız. 

Eğer küçük oturma odası dekorasyonu yapmak üzereyseniz şunu söylemek isteriz ki en iyi arkadaşınız artı küçük bir metre. Kendinizi kısıtlamamalı ancak metreyi de elinizden düşürmemelisiniz. Bu tür odaları dekore ederken yaparken elinizdeki metre ile ölçü almalı ve alışveriş yaparken bu notları kullanmalısınız. 

Öncelikle sandalye ve kanepeyi nereye koyacağınızı belirleyin. Kalın kolçaklı ve hatta geniş sırtlıklı koltuklardan kaçının. Bunun yerine daha pratik kompakt mobilyalar tercih etmelisiniz. L kanepe olarak adlandırılan köşe kanepe, küçük oturma odası dekorasyonu noktasında güzel bir görünüm oluşturarak alanı daha etkin kullanmanıza olanak sağlar. 

Satın aldığınız yemek masasının katlanabilir olup olmadığını kontrol etmeyi lütfen unutmayın. Oturma odası için halı olarak çizgili halı ve kilim kullanın. Bu sayede küçük alanınızı daha büyük gösterebilirsiniz. 

Sade Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonu yaparken odanızı sade bir şekilde dekore etmeli ve beyaz, siyah ve gri renklerini kullanmalısınız. Küçük oturma odalarında da büyük oturma odalarında da sadelik arzu ediyorsanız en önemli şey odanızı her zaman düzenli tutmalısınız. 

Sade oturma odası dekorasyonu sağlarken dikkat etmeniz püf noktalarından biri de mobilyalarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız, leke önleyici kumaşlara sahip ürünleri tercih edin. Oturma odanız genişse tarzınızı kolayca yansıtabileceğinizi düşünmeyin. Geniş alanlarla ilgili tek sorun, tam boyutu değil, alanı doldurmamasıdır. 

Oturma odanız genişse tek grup yerine iki bağımsız koltuk kullanabilirsiniz. Misafirlerinizi rahatlıkla ağırlayabileceğiniz geniş yemek masasını açma kapama fonksiyonu olmadan kullanabilirsiniz. Tamamen açık şekliyle daima sabit olarak yemek masanızı kullanıyor olmanız misafiriniz geldiğinde sizin de her defasında masa açma işlemi ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. 

Yemek masasını pencerenin önüne koyabilirsiniz. Sade oturma odası dekorasyonu yaparken halınızı, kanepenizi, sehpanızı, oturma odası lambanızı, yemek masanızı ve hatta aksesuarlarınızı süslemek için tek bir sete güvenmeyin. Büfeden TV dolabına, kanepeden sehpaya kadar tüm takımların renginden desenine kadar hepsi aynı olmak zorunda değil. Bu şekilde olunca sade oturma odası dekorasyonu sağlanmış olmuyor. 

Büyük Oturma Odası Dekorasyonu

Eğer oturma odası dekorasyonu yapcaksanız ve büyük oturma odası dekorasyonu yapmayı kafanıza koyduysanız sizler için ayrı çözüm önerileri sunmaya devam edelim. Eklektik tarz, geniş oturma odaları için mükemmeldir. Masanızın, sandalyenizin, kanepenizin veya TV dolabınızın uyumunu siz oluşturuyorsunuz. Çünkü oturma odanız vitrininizdir Ev dekorasyonunda en önemli konulardan biri olmasına rağmen çoğu zaman salondaki aydınlatmaya gereğinden fazla önem verilmez. Ancak bir mekanın atmosferini en iyi yansıtan unsur aydınlatmadır. Genel anlamda salonu aydınlatmanın en iyi yolu avize modeli yani avizedir. 

Büyük oturma odası dekorasyonu yaparken odanıza farklı bir hava katmak için masaüstü aydınlatma ve tavan aydınlatması kullanabilirsiniz. Sarı ışığın rahatlatıcı bir etkisi olduğu için büyük oturma odası dekorasyonu yaparken kullanabilirsiniz. İşten döndüğünüzde sarı ışık rahatlamanıza yardımcı olabilir. Tasarruf etmek istiyorsanız geleneksel ampullere göre 15 kat daha uzun ömürlü LED ampulleri tercih edebilirsiniz. Eğer büyük bir oturma odanız varsa, ve ailenizle televizyon karşısında keyifli bir akşam geçirmek istiyorsanız köşe dokunuşları olan tasarım lambader kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Düz kanepenin sınırlı oturma düzeni, misafirlerinizi bir sandalyede karşılamanıza gerek duymanızı sağlar. Ayrıca evden eve nakliyat talebiniz olduğu zamanlarda bu tarz koltukların paketlenmesi daha uzun zaman alır. Bu nedenle geniş ya da dar salonlarda yine de köşe koltuk kullanılması bu sorunu çözebilir ve misafirlerinizle sohbetin keyfini doyasıya çıkarabilmenizi sağlar. Modern tasarımıyla evinize renk katan köşe takımı, temizleme özelliği olan yeni kumaşların kullanılması ile de size temizlik kolaylığı getiriyor. Bu nedenle eşya alırken hayatın getireceği her türlü yenilik ve süprizler nedeniyle hem kullanım kolaylığı hem de evden eve nakliyat sırasında taşınmasında bir sorun olmaması nedeniyle tekrar sizlere köşe koltuk tercih etmenizi söylemek isteriz. Bu şekilde salon dekorasyonu sağlamak size keyif, şıklık ve rahatlık getirir.