Piyano Nasıl Taşınır? - Enakliye
 Piyano Nasıl Taşınır?

Piyano Nasıl Taşınır?

Piyano nasıl taşınır? Diye tedirgin olmakta haklısınız. Çünkü piyanolar en hassas eşyalardan biridir. Antika, grand, çeyrek, yarım ve tam kuyruklu, konsol piyano; duvar ve konser piyanosu gibi çeşitlere ayrılan bu çalgı karmaşık mekanizmalara sahiptir.

Bu yüzden paketleme ve taşıma işlemi ekstra özen gerektirir.

Tüm piyano türleri dik pozisyonda taşınmalıdır. Piyanonun alınacağı ve bırakılacağı yerdeki koridor, merdiven ve kapılar ölçülmelidir. Nasıl taşınacağına ilişkin bir planlama yapılarak işe başlanmalıdır.

Piyano Nasıl Taşınır

Konsol Piyano Nasıl Taşınır?

Konsol piyanoların ağırlığı 130-250 kg  arasındadır. Konsol piyano taşıma adımları şöyledir:

  • Piyanonun taşınacağı alanın çevresinde bir eşya olmamasına dikkat edilmelidir. Yoksa çevredeki eşyalara çarpma ihtimali yüksektir.
  • Alt, ön, klavye ve üst kapakları sökülür.
  • Piyano kalın yün keçe bir battaniyeyle tamamen sarılır. Uçlarını sabitlemek için koli bandı kullanılır. Yüzeyin zarar görmesini engellemek amacıyla şerit iplerden de faydalanılır. Bant yerine streçle kaplamayı da tercih etmek mümkündür.
  • Kayışlar ile sıkıca örülen piyano iki başından askıya alınarak taşınır. Bu yöntem vinç ya da trans palet ile desteklenir.
  • Konsol piyano taşıma için geniş palet ve tekerlekli taşıyıcı kullanılmalıdır. Tekerlekli bir piyano taşınacaksa bu, palete yerleştirilip tekerlekleri kilitlenir. Bu sayede hareket etmesinin önüne geçilmiş olunur.
  • Piyano paletle beraber tekerlekli taşıyıcı üzerine yerleştirilir.
  • Piyanoyu yavaş yavaş hareket ettirilir. Merdivenden çıkarılırken biri yukarıdan, biri aşağıdan olmak üzere iki kişinin dengeli şekilde taşıması gerekir. Tekerlekli taşıyıcınız mevcut değilse taşıma işleminde daha fazla kişiye ihtiyaç vardır.
  • Piyanoyu, yeteri kadar büyük bir araca yüklemeniz önemlidir. Piyano nakliyesi için araca yüklendikten sonra sabitlenmeli ve bağlanmalıdır. Bu sayede taşınırken düşmesi ve oynaması engellenmelidir. Sabitleme esnasında kargo tipi askılardan yararlanılmalıdır. Zemine ahşap plakalar yerleştirilmeli ve piyano güvence altına alınmalıdır.
  • Şehirlerarası taşımacılıkta piyano için kurutucu paketleme yeri ayarlanmalıdır. Böylelikle pyano, nemli kamyonda taşınırken çatlak oluşmayacaktır.

Kuyruklu Piyano Nasıl Taşınır?

Kuyruklu piyanoların en küçük olanı bile en az 250 kg ağırlıktadır. Bunlar konsol piyanolardan daha hassas yapıdadır.

Paketleme öncesi ayakları sökülmeli, iki kat daha sıkı bağlanmalıdır. Dik pozisyonda taşınmalıdır. En ufak bir darbe rezonansının bozulmasıyla sonuçlanabilir.

Bunun dışında kuyruklu piyano için de taşıma süreci aynı aşamalardan oluşur.

Kuyruklu Piyano/Duvar Piyanosu Kaç Kilo?

Bu sorunun cevabı piyanonun markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Yarım ton ağırlığa ulaşan piyano çeşitleri de mevcuttur. 

Eduard, Chloris, Blüthner, Seiler, Pearl River, Ritmüller, Yamaha gibi markaların ürünleri duvar piyanosu kaç kilo? sorusuna farklı yanıtlar verir.

Son derece pahalı bir müzik âleti olan piyano döküm bloklarına sahiptir. Bunlar kırılma ve çatlama gibi durumlara oldukça duyarlıdır. Küçük bir aksilik, piyanonun tamamen işlevsiz kalmasına yol açabilir.

Duvar piyanosu kaç kilo? Sorusuna vereceğiniz cevap fark etmeksizin, Enakliye’nin profesyonel ekibi tüm ağırlıklardaki piyano tiplerini büyük bir hassasiyetle taşır. Duvar piyanosu taşıma hizmetinin ekip çalışması hâlinde organize edildiği firmamız tekerlekli taşıyıcı, palet, vinç, lift, kızak ve askı gibi gereken tüm donanımları bünyesinde barındırır.

Dolayısıyla sizin piyano nasıl taşınır? Diye düşünmenize gerek yoktur. Eşyalarınıza sizin kadar özen göstermeyi taahhüt eden Enakliye, ‘taşınmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!’ demenizi amaçlamaktadır.

Piyano Nakliyesi Fiyatları

Piyano taşıma, kasa taşıma gibi işlemler ek ücrete tâbîdir. Zira bu eşyaların taşınması daha fazla sorumluluk gerektirir ve daha zordur.

Piyanonun taşıma fiyatları iki ev arasındaki mesafeye, piyanonun hangi kattan alınacağı ve kaçıncı kata çıkarılacağına göre değişir. Piyano taşımacılığı ev taşıma hizmetine mi dâhil edilecek? Yoksa bu hizmeti yalnızca parça taşıma kapsamında mı almak istiyorsunuz? Bu da başka bir ayrıntıdır.

Ayrıca evinizdeki antika piyano, konsol piyano, duvar piyanosu kaç kilo? Bu soruya vereceğiniz yanıt da nakliye fiyatına etki edecektir. Çünkü ağırlık arttıkça taşıma zorluğu da artış gösterecektir.

Piyanonun boyutu, mahalde merdiven olup olmaması, taşıma esnasında asansör kullanılıp kullanılmayacağı, eşyanın vinç gerektirip gerektirmediği de piyano nakliye fiyatlarını etkiler.

Bütçe dostu fiyatlandırmayı ilke edinen Enakliye, ‘nakliyatın en güvenli ve en kolay hâli’ sloganını benimsemiştir. Hesaplı ve profesyonel hizmetin doğru adresi olan Enakliye, piyanonuza hiçbir zarar gelmemesi için gereken hassasiyeti gösterir. İş süreçlerini memnuniyetinizi düşünerek optimize eder.

Güvenilir piyano nakliyesi alanında ihtiyaçlara yanıt veren Enakliye, sektöründeki güçlü imajını üstün kalite anlayışına borçludur.

Taşınmanın tüm stresini ve yükünü üzerinizden alacak olan firmamız, modern nakliye çözümleriyle pratik ve rahat taşınma deneyimi yaşatır.

Kusursuz hizmet arayanlara hitap eden Enakliye, ince işçiliğiyle tüm müşterilerine ayrıcalığı hissettirir. Yüksek standartlarda hizmet veren firmamız deneyimli nakliye ekibi ve birinci sınıf kaliteli malzemeleriyle beklentileri en iyi şekilde karşılar.

Mükemmel hizmet ilkesiyle hareket eden Enakliye, her müşterisinin eşyalarını kendi eşyası gibi değerli görür. Ayrıcalığı yaşamak için bizi tercih etmeniz yeterlidir. Piyano nakliyesi ve diğer tüm hassas eşya taşıma işlemlerinizi titizlikle gerçekleştirecek olan firmamız, size konforlu taşınmanın farkını hissettirecektir.