Taşınma Sonrası Aile Hekimi Değiştirme 2021 - Enakliye
 Taşınma Sonrası Aile Hekimi Değiştirme 2021

Taşınma Sonrası Aile Hekimi Değiştirme 2021

Aile hekimi değiştirme Sağlık Bakanlığı’nın bize tanıdığı bir haktır. Normalde aile hekimi ikâmet edilen yere göre Bakanlık tarafından yapılır. Fakat kişiler aile hekimini kendisi seçme ve değiştirme salahiyetine sahiptir.

Aile hekimleri kişilere tıbbi değerlendirmelerini ve işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirme konusunda yardımcı olurlar. 2011 yılında başlatılan aile hekimi hizmeti, kişilerin koruyucu sağlık hizmeti alabilmelerini sağlar.

Çok yönlü hizmet sunan aile hekimliği, tüm hastalıkları ve tüm yaş gruplarını kapsar. Bireylere temel sağlık hizmeti vermeyi, tanı ve tedavi süreçlerini zamanında başlatmayı hedefler.

Taşınma Sonrası Aile Hekimi Değiştirme

Aile Hekimi Değiştirme

Bu uygulamada kişilerin ikamet adresleri baz alınır. Bu nedenle taşınma sonrası aile hekimi değiştirme için başvuruda bulunmanız gerekir. Söz konusu işlemi herhangi bir yere gitmeden, sıra beklemenize ve dilekçe doldurmanıza gerek olmadan online ortamda da gerçekleştirebilirsiniz.

Yenidoğanlar, nüfusa kaydedilmemiş bebekler ve çocuklar anneleri hangi aile hekimine kayıtlıysa oraya kaydolur. Aile hekimi değiştirme sırasında bölge kısıtlaması yoktur. Fakat aile hekiminize daha hızlı ulaşabilmek için tabii ki yaşadığınız yerin yakınındaki bir aile sağlık merkezini tercih etmeniz önerilir.

3 aydan önce aile hekimi değiştirme yapılamaz. Mecburi durumlar bundan müstesnâdır. Yani bir aile hekiminden diğerine geçmek için 3 ay beklemelisiniz.

Eski adresinize yakın başka bir mahalleye veya ilçeye taşındıysanız aile hekiminizi değiştirmeniz gerekmez.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Bunun için Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Aile hekimi değiştirme başvuru formunu doldurmalısınız. Eğer taşınma sebebiyle değişiklik yapmak istiyorsanız bu kısmı işaretliyorsunuz. Aile hekiminizden memnun değilseniz ‘Kendi isteği’ seçeneğini tercih ediyorsunuz.

Doldurduğunuz formu ikametgâhınıza yakın bir yerdeki sağlık ocağına iletirseniz süreç 15 gün içinde sonuçlanır.

Fakat aile hekimi ve sağlık ocağı değiştirme işlemlerini internetten de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz:

  • Bu adresten E-Nabız sistemine giriş yapın.
  • ‘Aile Hekimi Değiştir’ yazan yere tıklayın.
  • Açılan sayfada şehir ve ilçe bilgilerini doldurun.
  • Karşınıza bölgenizdeki aile sağlığı merkezlerinin bir listesi çıkacak. Burada göreceğiniz renkler hekimlerin doluluk durumunu gösterir. Kırmızı renkle gösterilen hekimlerin 4.000’den fazla hastası olduğu için onlardan birini tercih edemezsiniz. Sarı renk ise kontenjanın dolmak üzere olduğu anlamına gelir. Bu hekimlerin hasta sayısı 3500-4000 arasıdır. Fakat yine de onlara geçiş yapabilirsiniz. Daha az hastası olan hekimler yeşil renkle gösterilir.
  • Hangi merkeze geçiş yapacaksanız onu seçin.
  • Belirlediğiniz hekimin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve ‘Aile Hekimi Değiştir’ butonuna basın.
  • E-Nabız sisteminde kaydınız yoksa E-Devlet hesabınıza giriş sağlayarak bu sayfa üzerinden kaydolabilirsiniz.
  • Dilerseniz ALO 182 MHRS çağrı merkezini arayabilir ve aile hekimi değiştirme talebinizi görüştüğünüz temsilciye ileterek de işleminizi halledebilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulama

Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinden aile hekimi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet ya da E-Nabız sistemi üzerinden de aile hekimi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için TC kimlik numaranızı ve ikamet bilgilerinizi girmeniz gerekir.

Aile hekimi sorgulama sonuç sayfasında hekiminizin ad-soyad, bağlı bulunduğu sağlık kuruluşu ve adresi gibi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ALO 182 numaralı Merkezi Hekim Randevu Sistemi çağrı hattını arayarak da aile hekiminizin kim olduğunu öğrenebilirsiniz.