Taşınma Yardımı Hakkında Herşey - Enakliye
 Taşınma Yardımı Hakkında Herşey

Taşınma Yardımı Hakkında Herşey

Yeni bir eve taşınmak neredeyse her zaman heyecan verici yeni bir süreçtir!  Haliyle de taşınma yardımı almak isteyen insan sayısı da az değil. Yeni bir topluluk, yeni mobilyalar ve farklı tasarımlar iyi bir başlangıç ​​olabilir. Elbette her ne kadar yenilik getirse de taşınmak kolay bir süreç değil.

Taşınma süreci takdir edersiniz ki birkaç pahalı ve zaman alıcı aşamadan oluşur. Bu süreç, özellikle taşınmanın gereksiz olduğu durumlarda sizin için daha zorlayıcı olabilir. Ama merak etmeyin, bu alanda çeşitli çözümler kullanmak işinizi kolaylaştırabilir!

Tasinma Yardimi
Tasinma Yardimi

Taşınma Yardımını Duydunuz Mu?

Bu zamana kadar taşınma yardımını duydunuz mu? Daha önce duymadıysanız, bu yardım türü nedir, kimler yararlanabilir ve nasıl başvurulur? Bu yardımdan faydalanmak isteyenler şimdiden arama motorlarına Taşınma Yardımı 2021 Şeklinde yazmaya başladılar bile. Taşınma yardımı 2021 koşullarına dair tüm detaylar yazımızın devamında! Zorunlu taşınmalar ansızın yayınlanan tayinler derken bir çok masraf çıkacağı inkar edilemez bir gerçek ve bu durumun zorlukları yok değil.

Taşınmaya dair sağlanan yardımların ne olduğunu taşınma yardımı 2021 yılı hakkındaki tüm güncel detayları en anlaşılır şekilde sizlere izah etmek isteriz. Umarız ki bu yazı sizlere taşınma öncesinde maddi yükünüzü hafifletmek adına bir nebze olsun yardımı olan içeriklerden olur.

Taşınma Yardımı Nedir?

Taşınma ile ilgili devlet tarafından yapılan bu yardım “kentsel yenileme” kapsamında konutlarda yaşayanlara devletin verdiği desteklerdir. Ülkenin buradaki amacı, tüm kiracıların kentsel dönüşüm sürecinden zarar görmesini engellemektir. Devlet bu yardımla insanların kira ve taşınma masraflarını karşılamalarına yardımcı oluyor. Peki, yukarıda bahsetmiş olduğumuz taşınma yardımından kimler yararlanabilir. Gelin bu detaylara birlikte bakalım.

10 yılı aşkın süredir kentsel yenileme ya da halk arasındaki adıyla kentsel dönüşüm projelerini hayata geçiren ülkeler, riskli yapılara sahip bölgelerde yeni güvenlik ve sağlık yapıları inşa etmeyi hedefliyor. Tabi insanların aklına taşınma yardımı ne kadar sorusu gelmiyor değil. Taşınma yardımı ne kadar diye düşünenler için detayları verelim. 

Taşınma Yardımının Detayları Şu Şekilde

Taşınma yardımı 2021 güncel bilgileri şu şekilde. Taşınması gereken kişilerin ardından, kentsel dönüşüm sürecinde tadilatı yapılacak ev veya iş yerlerinin kiracıları ile 6306 sayılı Kanun kapsamında sözleşmeli olarak tahliye edilen kiracılar, taşınma yardımından yararlanabilecek. Bu şartları taşıyan kişiler işlerini kolaylaştırmak ve masraflarını karşılamak için taşınma yardımına başvurabilirler. Tabi başvuru sonrası akla gelen ilk soru taşınma yardımı ne kadar. Kesin olmamakla birlikte taşınma yardımı ne kadar diye soranlara net bilgi belirtmekte yetkili bir yazı olmadığını belirtmekle 2300TL kadar yardım almanın mümkün olduğunu gösteriyor veriler. Şimdi başvuru süreci hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizlerle paylaşacağız. 

Taşınma Yardımının Başvuru Süreci Nasıl İşliyor? 

Kentsel dönüşüm nedeniyle taşınmak zorunda kalan ev veya işyeri kiracıları, taşınma yardımı alabilmek için çeşitli belgeler hazırlamak zorundadır. Talep ayrıca tahliye kararı tarihinden itibaren 1 yıl içinde veya riskli binanın yıkım tarihinden itibaren 3 ay içinde yapılmalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı meclisine veya riskli yapının bulunduğu şehrin belediye birimine başvurmak için bu belgeleri hazır etmeniz gerekiyor. Kentsel dönüşüm ve için gerekli evrakları sizin için şu şekilde özetledik. 

Konut/Daire Kiracısı Olanlar İçin:

 • Tehlikeli bir binada veya elektrikte yaşadıklarını gösteren kimlik belgesinin adresine dayalı başvuru formunun bir nüshası için kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • İlgili kurumdan alınacak başvuru formu
 • Riskli yapıda oturduğunu gösteren adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya kiracının adına kayıtlı açık adresi ve bağımsız bölüm numarasını gösteren son 3 aya ait elektrik, su veya doğalgaz faturalarından birinin aslı
 • Nüfus müdürlüğünden alınacak ıslak imzalı yeni adrese dayalı nüfus kayıt örneği aslı
 • Riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi
 • Kamu bankalarından birinde açılmış vadesiz hesaba ait cüzdanın fotokopisi gerekmektedir.

İşyeri kiracıları için: 

 • Kurumdan verilecek başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Riskli bina adresine ait vergi levhası
 • Yeni taşınılan adrese ait vergi levhası 
 • Riskli yapı belirtme yazısının fotokopisi
 • Kamu bankalarına ait hesap numarası
 • IBAN gösteren hesap cüzdanı fotokopisi hazırlamanız yeterli olacaktır.

Bu belgelerle beraber başvuru yapıp ilgili kurum tarafından onaylandıktan sonra yardım almaya başlayabilirsiniz. Bu belgeler şehirler arası taşınma yardımı almak isteyen kişiler içinde geçerlidir. Her ne kadar halk arasında bu yardımın şehir içi yapıldığı düşünülse de şehirler arası taşınma yardımı almak mümkün. 

Şehir içi yahut şehirler arası taşınma yardımı aldıktan sonra taşınmanın neden olduğu fiziksel zorlukları en aza indirmek ve taşınma sürecini olabildiğince pratik hale getirmek için “Kolay Taşınma Klavuzu” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Taşınma Yardımınız Sonrasında Enakliye İle Kaliteli Taşının

Şehir içi ve şehirler arası taşınma yardımı aldıktan sonra taşınma işlemleriniz için özellikle enakliye.com.tr sizler için en iyi nakliye hizmeti almanızı sağlayacaktır. Ayrıca güvenilir ve profesyonel nakliye hizmeti almanız platformumuzda mümkün. Sizin için en iyi taşınma deneyiminizi en kolay taşınma olacak şekilde sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz. Enakliye.com.tr ekibi ile online taşınma talebinde bulunarak taşınmanıza ilişkin tüm detayları kolayca fiyat teklifi al butonunu tıklayarak sağlayabilirsiniz

Yeni bir ev seçtiğinizde, iş yerinizin taşınması gerektiğinde, ofis ve büro malzemelerinizden parça eşya taşınma sürecinize kadar ek hizmetlere de ihtiyacınız olduğunda, size en uygun ve en profesyonel nakliye firması ile anlaşmaya varmanız bizimle mümkün. Ayrıca altını çizerek eklemek isteriz ki sistemde gördüğünüz fiyatlar son fiyatlardır. Nakliye firmaları sizin ekstra talepleriniz olmadıkça sizlerden yeni bir tutar isteyemezler. Şimdiden iyi taşınmalar diliyoruz