Taşınmak İçin En Uygun Zaman Nedir? - Enakliye
 Taşınmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Taşınmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Taşınmak için uygun zaman kollarken taşınma zamanınızın geldiğini anlamak ve aynı zamanda taşınma işlemleri için en uygun zamanın nasıl belirleneceği birçok insanın kafasında soru işareti olmaktadır. Aynı zamanda taşınma kolisi temin etme konusu da ikinci bir soru işareti olmaktadır. İnsanların cebinde belirli bir nakit olduğu zaman aslında her gün taşınma için müsait diye düşünebilir fakat durum hiçte öyle olmamaktadır. Taşınmadan önce detaylı bir planlama olmalıdır bu sayede hem cebinizden çıkan miktar daha az olarak daha kaliteli bir taşınma süreci geçirebilirsiniz.

Özellikle nakliyat gibi işlemlerde eşyalarınızı emanet edeceğiniz nakliyat firması hem eşyalarınızı hasarsız bir şekilde taşıma işlemi yapmalı hem de buna uygun size maliyet sunmalıdır. Kolay taşınmanın püf noktaları ile beraber nakliyat firması seçimi, taşınma kolisi temini ve bu durumda taşınacağınız zamanda önemlidir. Özellikle nakliyat firmaları açısında neredeyse her gün için fiyatlandırmalar farklı olabilmektedir.

taşınmak

Taşınmak İçin Doğru Zaman Nasıl Belirlenmelidir?

Taşınma zamanı belirlerken özellikle tarihiniz için aceleci olmamanız gerekmektedir. Özellikle hafta sonları gibi veya ayın ilk günü veya son günleri taşınmanız cebiniz için iyi bir seçenek olmayabilir. Çünkü bu zamanlar genelde en popüler günlerdir ve aynı zamanda insanların maaş günü olmaktadır. Birçok kira kontratları bu zamanlarda sonlanır ve nakliyat firmaları genelde planlarını bu zaman göre yaparlar. Taşınma zamanı belirlemeden önce dikkat etmeniz gereken diğer şeyler şu şekilde özetlenebilir,

 • Eğer ev sahibiniz veya iş patronlarınız sizlere müsaade edebiliyorsa ev taşıma işlemlerinde daha ay ortası ve hafta içi zamanları tercih ederek daha sakin bir taşınma süreci geçirebilir ve bu durum sizin içinde uygun maliyetli olabilmektedir.
 • Olabildiğince anlaştığınız nakliyat firması konusunda firmanın sakin olduğu bir zamanı seçebilirsiniz. Bu sebeple işçiler eşyalarınızı taşırken acele etmez bu durumda daha kaliteli bir taşınma süreci geçirebilirsiniz.
 • Özellikle Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini seçmeniz nakliyat firmasında daha sakin geçen günler demektir. Cuma günleri bu günlere göre daha az yoğun geçer. Bu durumlarda bu günleri seçebilirsiniz.
 • Yaz aylarında nakliyat firmaları daha yüksek fiyatlar söyler bunun sebebi oluşan yoğunluktur ve işçilik ücretleri artmaktadır. Bu yüzden imkânınız varsa kış ayında çalışmanız daha hesaplı olmaktadır.

Kolay Taşınmanın Püf Noktaları

Taşınmaya karar verdiyseniz ve en uygun zamanı seçtiyseniz geriye kalan tek şey kolay taşınmanın püf noktaları olmaktadır. Kolay bir taşınma süreci geçirmek sadece pratik taşınma önerileri ve birkaç püf nokta ile kolaylaşabilmektedir. Taşınma öncesi ve taşınma sürecinde bazı işlerin kolaylıkla hallolması taşınan bireylerin avantajına olmaktadır. Kolay taşınma süreci için şu yolları izleyebilirsiniz,

 • Taşınmadan önce eşyalarınızı paketlemeyi son güne bırakmamanız gerekmektedir. Taşınma kolisi ile paketleme işlemi sırasında tüm eşyalarınız özenle kaliteli bir malzemeler ile sarılmalıdır. BU sayede eşyalarınız hasar görmez ve son ana kalmaz.
 • Eşyalarınızı minimuma indirmek her zaman daha kolay bir taşınma süreci sağlar. Kolay taşınmanın püf noktaları belirlenmeden önce kullanmadığınız eşyaları satışa çıkarmanız ve bu eşyalardan kurtulmanız yararınıza olacaktır.
 • Pratik taşınma önerileri arasında bulunan yeni eviniz için bir yerleşim planı hazırlamanız ve yeni ev temizliğini önceden yapmanız her zaman daha pratik olacaktır. Bunun için yeni evinize öncesinden giderek temizlik işlerini ve ev eşyaları yerleşim planını çıkartın. Temizlik sonrasında da evinizi toparlamadan taşınma kolisi temin etmenizi tavsiye ederiz.  
 • Gazete, dergi veya birçok abonelik, devlet kurumlarında adres değişikliği durumlarını halletmeniz, yeni evinize yerleşirken size avantaj sağlamaktadır. Taşınacak evinizin elektriğini suyunu gibi birçok durumu öncesinden halletmeniz gerekmektedir.
 • Gıda alışverişini taşınmadan önce yapmamanız ve bunun yanı sıra yeni evinizde önceden buzdolabı meselesini halletmeniz mideniz için iyi olacaktır.
 • Çocuklarınızın okul nakilleri gibi durumlarını, evinizin sigorta işlerini gibi transfer işlemlerini yapmanız gerekmektedir.
 • Eğer başka bir şehire taşınıyorsanız ve yukarda bahsettiğimiz kolay taşınmanın püf noktaları hususlarını dikkate aldıysanız şunu eklemek isteriz yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırmayı unutmayın ve ev eşyalarınız içinde bakım yaptırabilirsiniz.

Taşınma İzin Belgesi Nedir?

Taşınma izin belgesi iş yerlerinizden alabileceğiniz bir belgedir. Eğer özel sektör gibi veya kamu kurumlarında çalışıyorsanız ve ev taşımanız gerekmekteyse ev taşıma izni için başvurarak izin alabilirsiniz. Bu tüm çalışanlara verilen bir haktır ve bu izninizi kullanabilirsiniz.Ev taşıma izniniz kanunda belirtilmektedir bu dönemde maaşınızın kesintiye uğramaması gerekmektedir ve bu durumda bu haklarınızı kullanabilirsiniz. Taşınma izin belgesi alırken iş yerindeki günleriniz çalışılmış olarak geçer. Bu yüzden taşınma izni almanız için en uygun zamanı belirlemenizde önemli bir iştir. Taşınmak için en uygun zamanı beklerken mutlaka taşınma izin belgesi almalısınız.